سنت یا تعصب !؟

هویت و شناسنامه هر قوم و ملتی  سنت ها ، آیین ها و  فرهنگ  آنها می باشد که طی سالیان متمادی دست نخورده و به صورت نسل به نسل ، از نسلی به نسلی دیگر منتقل شده اند با کمترین کمی و کاستی که کاربردهای زیادی در زندگی روزمره این ملت ها دارند.
.
این آیین ها در شرایط خاص و زمان های خاصی به وجود آمدن بعضی ها شون بیش از حد افراطی و بعضی بیش از حد تعصبی هستند که متاسفانه  با هر گونه تعقییر ، نوآوری و پیشرفت سرسخت ترین برخورد هارو دارند و کمترین پذیرش رو نشون میدن که این خود باعث عقب ماندگی ملت ها از جوامع بین المللی می باشه !
.
.
من بیشتر بحث ام با خودم هست که در چنین جامعه ایی به دنیا اومدم و با چنین نگرش هایی بزرگ شدم و در همچین جوی هم زندگی میکنم  با تمام کمی ها و کاستی های که دارد و یا با اون فرهنگ غنی و باستانیش که طرف دار های خودش رو دارد . حالا که من با چنین نگرش ها  و افکار رشد یافتم منطقی به نظر نمیرسه که سنت های نیاکان خودم رو زیر سوال ببرم . که چرا !؟ اوصولا این طور تربیت شدم  که فقط قبول کنم نه اینکه بپرسم .
.
چرا من نمیتونم با نامزدم حرف بزنم !؟ چرا وقتی من تمام این سنت ها رو با تمام قواعد سخت گیرانش زیر پا میزارم و با نامزدم هم صحبت میشم اون به جای خوش رویی به من بگه که این رسم ما نیست !؟ در صورتی که خودش هم به وجد اومده .
.
اگه حرف بزنی و مخالفت کنی با تعصب همراه  با خشم مواجه میشی که تحت تاثیر فرهنگ  بیگانه قرار گرفتی و متاسفانه همه چیز هم به ایمان و اعتقاد آدم ربط پیدا میکنه که به خاطر ضعف های خودم همچین باورهایی رو زیر سوال می برم .هر کسی در چنین جوامعی جرات کاری که دوست داره انجام بده رو نداره و نمی تواند انجام بده . در این جوامع باید وانمود کنی کسی هستی که همه دوستت داشته باشن نه اونی که خودت دوست داری باشی .
.
.
پ ن 1 :  از دوست خیلی خوبم ممنون که به من ایمانداشت و منو تشویق کرد که کاری بکنم از خودم راضی باشم تقدیم به تو .
پ ن 2 :  همه چیز به این بدی نیست مخصوصا مراسم ازدواج باشکوه
/ 14 نظر / 23 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد

سلام ممنونم..تعصب زیاد هم خوب نیست.. باید همیشه خوب وبد را خود باید تشخیص بدهیم تا رسم ورسوماتی که از گذشته به ما رسیده است.. موفق باشید

سینا

شهریار جان حرفت هم درسته هم اشتباه. درستیش که مشخصه به همون دلایلی که گفتی. اشتباهت اینجاس که اون سنت هایی که به قول خودت اشتباهن رو قبول میکنی یا مقابلشون موضع میگیری.نباید موضع بگیری چون فایده نداره.فقط خودت جلو اونا خراب میشی. باید باش کنار بیای زمان درستش میکنه.

وحید۵۳

تمام آثار فرهنگی پیشینیان قابل تقدیره اما گاهی باید بازبینی بشه تو نهج البلاغه اومده فرزند زنان خویش باش

اسما

سلام سنتها و تعصبات هميشه هستند و تغير نميكنند مگر اينكه خودمون تغيرش بديم ، تا تلاش نكنيم تغييري ايجاد نميشه، شايد سخت باشه و خيليها مخالفت كنند اما شدنيه مگر اينكه خارج از اخلاقيات باشه،

سینا

خواهش میکنم شهریار جان. انشاالله هممون عاقبت به خیر بشیم [گل][گل]

اسمان

باید سنت شکنی کرد..... سنتهای غلط رو نشکنی .. اونا میشکننت... اساس نامزدی برای چیه؟ برای شناخت همدیگه.... اگر نتونی ازین فرصت استفاده کنی اصلا چرا بهت این فرصتو میدن؟؟؟؟؟

سینا

در زندگانی سعی کن تا به از دیگران باشی به فعل و صلاح و کرم. که در مردگی، پادشاهان و گدایان یکسانند و اگر مدفن سلطانی یا سگبانی باز کنند میان ایشان فرق نتوانند کرد. (سعدی)[گل]

at♥sa

زیبا بود و بحث برانگیز

شاه بلوط

به نظرم تو عکاس بشی هم خوبه استعداد داری اینو از عکسهائی که انتخاب میکنی هم میشه فهمید میدونم قیاس مع الفارق هست حرفم... درباره سنت نظر من اینه تا جائی که جلوی رشد رو نگیره خوبه بعدش اگر مانع شد دیگه میشه دردسر هر چند به قول تو بیشتر تعصب داریم تا سنت و البته غیرت که زیاد ازش حرف میزنن